23 Sier

Najczęstsze i najbardziej uciążliwe dolegliwości w przebiegu ciąży. Jak sobie z nimi radzić?

Jeszcze kilka tygodni temu na pocieszenie wszystkich kobiet pisałam o tym, że ciąża nie jest chorobą, tylko naturalnym stanem fizjologicznym i generalnie rzecz ujmując nie mamy wtedy podstaw do tego, aby martwić się, że jedząc zdrowe i zbilansowane posiłki zrobimy coś nie tak.

Jednak dziś pora na to, aby pójść o krok dalej, a mianowicie omówić dokładnie, jakie dolegliwośći stają się w tym okresie u niektórych kobiet bardzo niekomfortowym, a nawet niebezpiecznym standardem. Jak więc pomóc sobie w tej nierównej walce z ciążowymi przypadłościami? Czym są one spowodowane?

Dopiero wchodząc w piąty miesiąc ciąży zdałam sobie sprawę, czym tak naprawdę mogą być nieprzyjemne symptomy związane z ciążą. U mnie niestety nie obchodzi się bez epizodów chronicznego zmęczenia, skurczy mięśni, czy nawet sporadycznie zgagi i refluksu. Ale to nie wszystko, co może się wydarzyć. Niektóre kobiety raportują prócz wyżej wymienionych symptomów skłonności do omdleń/zasłąbnięć wskutek niestabilnego poziomu glukozy we krwi i zmian w ciśnieniu tętniczym krwi, u wielu z ciężarnych stwierdza się  anemię z niedoboru żelaza, cukrzycę cieżarnych czy też zaburzenia pracy tarczycy i przewodu pokarmowego (zaparcia, biegunki, wzdęcia, mdłości).

Dlaczego? Co z tym zrobić?
Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Najczęstsze problemy:

1.Mdłości i wymioty (nie tylko te poranne...) to temat, który na szczęście dotknął mnie w niewielkim stopniu. Nie mniej jednak jest to często jeden z pierwszych, bardzo uciążliwych symptomów, który dotyka nas już na samym początku ciąży, zwykle pojawiający się na krótko po zobaczeniu dwóch kresek na teście ciążowym i najczęściej (ale nie zawsze!) ustępujący po zakończeniu pierwszego trymestru. Tak naprawdę w tym przypadku ciężko jest generalizować na temat tego czy, i jak organizm zareaguje na wieść o dynamicznych zmianach zachodzących na poziomie nie tylko hormonalnym, ale i immunologicznym. Wszak na początku to tam dochodzi do największych przeciążeń. O sposobach walki z mdłościami pisałam w poprzednim artykule (imbir, witamina B6), lecz prawda jest taka, że niestety każda z nas musi znaleźć własną metodę na walkę z mdłościami i/lub wymiotami, ponieważ u każdej z nas to inny czynnik może stać się tym decydującym o ich wystąpieniu (np. głód, zapach jedzenia, spadek poziomu glukozy we krwi).

2.  Zaparcia / wzdęcia występują zarówno w początkowej, jak i końcowej fazie ciąży. Na początku spowodowane są przez zwolnienie perystaltyki wskutek zwiększonego stężenia progesteronu (to on właśnie odpowiada za utrzymanie ciąży!!), w miarę upływu czasu zaparcia związane są z coraz większym uciskiem rosnącej macicy na jelita. Wystąpienie zaparć może grozić powstaniem hemoroidów. Kluczem do radzenia sobie z tymi symptomami jest odpowienia podaż płynów oraz błonnika pokarmowego w diecie przyszłej mamy.

3. Ze zmianami strukturalnymi w obszarze trzewi łączy się także temat  refluksu przełykowo-żołądkowego oraz zgagi. Dzieje się tak dlatego, że po pierwsze wzrasta kwasowość żołądka na skutek zwiększonego wydzielania przez łożysko hormonu gastryny, oraz zuwagi na podwyższone ciśnienie w żołądku (jest tam coraz mniej miesca). Poza tym wspomniany wcześniej progesteron powoduje rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku, przez co zmniejsza się jego napięcie. Pamiętajmy więc o tym, aby nasze posiłki nie posiadały dużej objętości, unikajmy posiłków bardzo ostrych i kwaśnych skupiając się (znów) na odpowieniej ilości wody w ciągu dnia. Refluks łagodzą także: banany, migdały, kisiel z siemienia lnianego, woda kokosowa oraz mleko.

4. Co  tarczyca  ma współnego z ciążą? To temat rzeka. Myślę, że  warto w tym miejscu wspomnieć o zasadniczym wpływie tego organu dokrewnego na organizm kobiety. Niedoczynna tarczyca może w ogóle być jedną z przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Dlatego tak ważne jest wyrównanie jej pracy już na etapie starania się o dziecko. Poza tym w ciąży wzrost poziomu estrogenów  oraz zwiększona objętość tarczycy dyktuje zwiększenie stężenia hormonów tarczycowych, co znacząco zwiększa zapotrzebowanie na jod u ciężarnych. Na szczęście w składzie wielu suplementów prenatalnych zostało to uwzględnione, ponieważ jod jest pierwiastkiem niedoborowym w naszym społeczeństwie (nie tylko w czasie ciąży z resztą).

5.  Anemia  w ciąży to częsty problem związany ze zwiększeniem objętości krwi u ciężarnej. Krwi oczywiście musi być znacznie więcęj, aby poprzez pęppowinę dostarczała ona wszystkich niezbędnych składników odżywczych dziecku. Wzrost objętości osocza jest większy niż wzrost masy czerwonych krwinek (erytrocytów), dlatego też następuje ich spadek oraz spadek stężenia hemoglobiny i hematokrytu - to normalne. W ciąży powodami wystąpienia zwiększonej niedokrwistości mogą być zarówno niedobory witamin z gr. B ( głównie B12, kwas foliowy - w trakcie ciąży występuje 10 do 20-krotny wzrost zapotrzebowania na foliany i dwukrotny wzrost zapotrzebowania na witaminę B12), jak i niedobory żelaza. Postępowanie w przypadku niedokrwistości oczywiście zależy od jej rodzaju i powinno być omówione z lekarzem prowadzącym, często dobrze skonsultować je ponadto z dietetykiem.

6. Bolesne  skurcze mięśni (np. łydek) wywołane są w głównej mierze niedostateczną podażą magnezu, na który zapotrzebowanie wzrasta aż dwukrotnie. Wynika to z potrzeb dziecka oraz zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie przyszłych mam i prowadzą do wydalania magnezu wraz z moczem. Tak samo jak w poprzednim podpunkcie, jeśli wyrównanie niedoborów dietą jest niemożliwe, stosowanie dodatkowej suplemetacji magnezem powinno zostać skonsultowane ze specjalistą.

Myślę, że temat  cukrzycy ciążowej jest niesamowicie złożony i warto przyjrzeć mu się głębiej. Dlatego też postanowiłam, że w kolejnym odcinku skupię się tylko na nim w szerszym ujęciu. Co wy na to?

Tymczasem ja i maleństwo życzymy Wam dużo zdrówka. :)

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe