19 Marz

Co w jelitach piszczy...? Sprawozdanie ze szkolenia z zakresu SIBO

W miniony weekend uczestniczyłyśmy z Eweliną Chrząścik w bardzo interesującym i merytorycznym szkoleniu poprowadzonym przez 2 ekspertki w dziedzinie walki z zespołem przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim (SIBO): dietoterapeutką Agatą Dąbrowską (http://www.naczyniapolaczone.pl/) oraz gastrologiem Weroniką Walęcik-Kot.

Zdecydowałam się opisać to zagadnienie troszkę szerzej, ponieważ często sprawia nam z życiu wiele problemów (nie tylko natury gastrycznej), a przecież nie znając wroga - nie wiemy z kim i jak tak naprawdę mamy walczyć.

Zawsze gdy zaczynam wypowiadać się na temat szerokopojętej mikrobioty uderza mnie fakt stosunkowo niskiej wiedzy społeczeństwa na temat wpływu ogromu bakterii, wirusów czy grzybów na nasz organizm.

Jakże często okazuje się, że mimo wyraźnych symptomów w znaczący sposób utrudniających nam prawidłowe funkcjonowanie takich jak np. chroniczne biegunki, wzdęcia, powracające mdłości, zgaga, refluks czy zaparcia nie wiadomo gdzie tak naprawdę szukać pomocy. Wszak pierwszym krokiem zwykle staje się wizyta u gastrologa, poddanie się gastroskopii i stwierdzenie "nie widać żadnych patologii - prawdopodobnie cierpi Pan/ Pani na zespół jelita drażliwego (IBS)".Diagnoza wprawdzie padła, ale co zrobić z nią dalej? Tutaj niestety zaczynają się strome schody. Dolegliwości nie ustępują i nadal nie wiemy co zrobić. Zredukować stres? Zmienić dietę? No ale na jaką? Brać leki? Nie Brać? A jak brać to co? Pomoże? Nie pomoże? Człowiek zaczyna się gubić...

Poziom wiedzy gastrologów na temat potecjalnego wpływu patologicznej mikrobioty wzrasta, ale obserwując moich pacjentów w gabinecie widzę, że z całą pewnością postepowanie w takich przypadkach nie jest do końca wystandaryzowane, a temat często bagatelizowany. Jedno jest pewne - nasza globalna wiedza o wpływie mikroorganizmów na pracę naszego organizmu dopiero raczkuje.

Do rzeczy:

Co zrobić, gdy występuje u Ciebie podejrzenie, że mogło dojść do nieprawidłowego przerostu bakterii w jelicie cienkim?

Odpowiedzią staje się test oddechowy. Zwykle w tym miejscu proponowany wodorowy test oddechowy okazuje się jednak niewystarczający, bowiem bardzo często dochodzi do przerostu nie tylko bakterii produkujących wodór jako swój metabolit, ale i do nadmiernej kolonizacji archeonów - produkujących metan oraz bakterii produkujących siarkowodór. Dobrą nowiną staje się fakt, że  w Krakowie od niedawna można wykonać test wodorowo- metanowy dający nam szersze informacje o tym, co jest bezpośrednią przyczyną dolegliwości. (o, tutaj - http://sibotest.pl/). Testy siarkowodorowe niestety nie są jeszcze dostępne, ale jak donoszą prelegentki, wkrótce powinno się to zmienić.

Co może być przyczyną powstania SIBO?

- zaburzenia motoryki jelit (zniszczenie komórek odpowiadających za perystaltykę i tzw. MMC - wędrujacy kompleks mioelektryczny odpowiadający za ruch treści pokarmowych w jelicie cienkim) wskutek np. infekcji, stosowania inhibitorów pompy protonowej, czyli leków stosowanych przy refluksie i nadkwasocie.

- problemy steukturalne (zrosty, guzy, uchyłki)

- niedobory odporności (np. AIDS, choroby z autoagresji)

- zła dieta, stres.... i tak dalej....

 

Jednym słowem problem SIBO staje się coraz bardziej powszechny. Widzę to wyraźnie w gabinecie. Często nie występuję on "w pojedynkę", więc tym bardziej ciężko go prawidłowo zdiagnozować. W pakiecie możemy wytropić niedoczynność tarczycy, pasożyty, zakażenia bakteryjne, przerost grzybiczy w  jelicie cienkim (SIFO), czy boreliozę.

W związku z tym, że w przypadku SIBO mowa o przeroście bakteryjnym, nie obejdzie się bez antybiotykoterapii. Najczęsciej stosowana jest kuracja rifaksyminą (Xifaxan), neomycyną, metronidazolem.

Dopiero po tym okresie wprowadzamy dietę ograniczającą ilość źródeł substancji fermentującyh w jelicie cienkim - np. dietę low FODMAP, specific SIBO diet (protokół dr Siebecker), Bi-phasic diet, SCD.

Należy także wspomnieć, że gwarantem skuteczności jest także wprowadzenie odpowiednio dobranej fitoterapii oraz skupienie się na kwestii poprawy wyżej wspomnianego MMC, czyli wędrującego kompleksu mioelektrycznego poprzez wdrożenie prokinetyków.

 

Jeśli czytając ten tekst zdałeś sobie sprawę, że temat SIBO może dotyczyć i Ciebie - CHĘTNIE POMOGĘ!!

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe